answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marin [14]
1 year ago
5

What type of endorsement is illustrated by the following example: Tom Ash 7609-25-26-3 A) Restrictive endorsement B) Full endors

ement C) Blank endorsement D) Signature endorsement
Mathematics
1 answer:
Alex Ar [27]1 year ago
6 0

<span>The answer is letter c which is blank endorsement. It is a sign by the maker of an instrument, for instance a check, which allows any holder of the instrument to declare a claim for payment. Since no payee is stated, such an endorsement fundamentally turns the instrument into a bearer security.</span>

You might be interested in
Below is a graph of the Murphys' annual expenses. How much will the Murphys' pay in state/local taxes if their gross annual
Murrr4er [49]

Answer:

the answer is C: 2,500.80

Step-by-step explanation:

                                                                             

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
A dvd normally costs $15. It is reduced to $9.75 in a sale. How much is the percentage reduction
Ivahew [28]

Answer:

You are paying 65% of the original price.

Step-by-step explanation:

So what I did is trial and error by 5 so I started with 75% and then 70% and so on until 65%

5 0
2 years ago
Laura is the fund-raising manager for a local charity. She is ordering caps for an upcoming charity walk. The company that makes
schepotkina [342]

Let number of caps =x

charge of one cap =$6

charge of x caps =6x

shipping fee =$25

total budget =$1000

let us make an inequality equation here,

Since amount cannot be greater than 1000 , so

25+6x ≤1000

6x≤975

x≤162.5

rounding off ,

x≤163

So she can buy maximum 163 caps

5 0
2 years ago
The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
Strike441 [17]

Answer:

7.25 each or 7.00 if rounded

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
The diameter of circle measure 18mm.what is the circumference of the circle?​
ziro4ka [17]

Answer:

18π mm

Step-by-step explanation:

C=2πr

d=2r, 18=2r, r=9

C=18π mm

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • André solves the following system of equations by elimination.
    11·2 answers
  • In the function y = 0.25x + 3.5, y represents the cost of a gallon of milk after a certain number of years, x. How much does the
    14·2 answers
  • Julia jogged along the perimeter of a park. The area of the park is 12 square miles, and the width of the park is 3 miles. How m
    7·1 answer
  • Determine whether each of the following functions is a solution of Laplace's equation uxx + uyy = 0. (Select all that apply.) u
    5·1 answer
  • The polynomial equation x cubed minus 4 x squared + 2 x + 10 = x squared minus 5 x minus 3 has complex roots 3 plus-or-minus 2 i
    14·2 answers
  • Syd chooses two different primes, both of which are greater than $10,$ and multiplies them. The resulting product is less than $
    11·1 answer
  • Previous Question Question 14 of 20 Next Question A company randomly surveys 15 VIP customers and records their customer satisfa
    14·1 answer
  • Heidi grew her hair out for many years. Her hair was 1\dfrac{1}{3}1 3 1 ​ 1, start fraction, 1, divided by, 3, end fraction of a
    11·1 answer
  • Wyatt went to soda city to get vegetables for herself and her friends. She collected $30 and boxes are $10 each. Fill in the equ
    5·1 answer
  • 8 out of every 20 spectators were girls. There were a total of 1560 spectators at the game. How many of the spectators were girl
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!