answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
2 years ago
13

Nellie is buying bird seed to put in her bird feeders. She uses about 10 pounds of bird seed each week, but has room to store an

y extra that she purchases.The bird seed comes in 3 different sizes as given below: 3.5 pounds for $2.52 7.5 pounds for $5.40 11 pounds for $7.92 Nellie is trying to be a smart shopper and get the best deal on the bird seed. Which size bag of bird seed should Nellie buy? a. Nellie should buy the 3.5 pound bags because they have the cheapest unit price b. Nellie should buy the 7.5 pound bags because they have the cheapest unit price c. Nellie should buy the 11 pound bags because they have the cheapest unit price. d. Nellie should buy any size she wishes because they all have the same unit price..
Mathematics
2 answers:
Molodets [167]2 years ago
7 0
The answer is C. Nellie should buy the 11 pound bags they have the cheapest unit price

saw5 [17]2 years ago
7 0

Given: Nellie has to buy bird seed and the prices are as follows

  • 3.5 pounds for $2.52
  • 7.5 pounds for $5.40
  • 11 pounds for $7.92

To Find: which size bag should Nellie buy (which one would have the cheapest unit price)

Solution: D. Nellie should buy any size because they all have the same unit price.

Explanation:

We begin by finding the unit price, i.e., price per pound for each of the three bags.

This is done by using the Unitary Method. We must divide the price by the volume of the bag to find the price per pound.

  • price per unit of the smallest (3.5 pound) bag is \frac{2.52}{3.5} =0.72 $ per pound
  • price per unit of the medium (7.5 pound) bag is \frac{5.40}{7.5} =0.72 $ per pound
  • price per unit of the biggest (11 pound) bag is \frac{7.92}{11} =0.72 $ per pound
You might be interested in
240 people are going to a charity event 3/5 of the guests have ordered chicken for their meals of the remaining guests 12.5% hav
Yuri [45]

Answer: 84 people

Step-by-step explanation:

From the question, 240 people are going to a charity event and 3/5 of the guests have ordered chicken for their meals. This means (3/5 × 240) = 144 people ordered chicken. Since 144 people have ordered, the number of remain people left will be:

= 240 - 144

= 96 people.

Out of the remaining guests which is 96, 12.5% have ordered gluten free meals. This means (12.5% × 96) = 12 ordered gluten free meals.

The people who haven't ordered their meals yet will be:

= 96 - 12

= 84 people.

6 0
2 years ago
suppose the commute times for employees of a large company follow a normal distribution. if the mean time is 18 minutes and the
stepladder [879]

Answer:I think A

Step-by-step explanation:

Hopefully I am right

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
if the current batch of pills is the first of the day and your goal is to produce a total of 600 what percentage of your goal wi
Zanzabum

Answer:

<u>12.5% ≈ 13%</u>

Step-by-step explanation:

The rest of the question is: There are 75 pills in the batch.

The current batch of pills is the first of the day and our goal is to produce a total of 600.

If there are 75 pills in the batch so percentage of goal completed will be

[(number of pills in the batch)/(Total pills)] * 100

\frac{75}{600}*100 = 12.5 \%

≈ 13% to the nearest whole number

7 0
1 year ago
Solve for the equation -2y+y-3 = 6
pashok25 [27]

Answer: y = -9

Step-by-step explanation:

(-2y) + y - 3 = 6

(-y) - 3 = 6

-y = 9

y = -9

7 0
2 years ago
the costume designer decides to make the sashes a little smaller, so that each of the 8 dresses can have a sash. What fraction o
Gre4nikov [31]
The costume designer should use 1/8 of the fabric dedicated to sashes for each dress.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 granola bars and 9 bottles of wat
    5·2 answers
  • True or false the ordered pair of x-intercept has a zero for the x-value
    11·1 answer
  • A King in ancient times agreed to reward the inventor of chess with one grain of wheat on the first of the 64 squares of a chess
    7·1 answer
  • If A is the center of the circle, then which statement explains how segment EF is related to segment GF? Circle A with inscribed
    11·1 answer
  • A ball is thrown and it follows a parabolic path. At each horizontal distance (x) the following equation models the ball’s heigh
    12·1 answer
  • Simplly the square root of 75z^18
    8·1 answer
  • A certain reaction is endothermic in the forward direction. The reaction has less moles of gas on the product side. Which of the
    8·1 answer
  • Select the correct answer from each drop-down menu. Polygon ABCDE rotates 45° clockwise about point F to form polygon FGHIJ, sho
    10·1 answer
  • HELP PLEASE GIVE BRAINLYEST
    12·2 answers
  • Mr. Jacobs wants to save over $3,400 for a car. He has a savings account balance of $800 and will make equal weekly deposits for
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!