Answer: The probability he didn't take an SAT prep course = 0.985
Step-by-step explanation:
Let us first assume that he took SAT prep.
Surveys indicate that 5% of the students who took the SATs had enrolled in an SAT prep course. 30% of the SAT prep students were admitted to their first choice college. That is,
30/ 100 of 5 = 0.3 × 5 = 1.5
The probability he did take an SAT prep course and got admission into the college of first choice will be
P(prep) = 1.5 / 100 = 0.015
The probability he didn't take an SAT prep course will be:
P(not prep) = 1 - P(prep)
P(not prep) = 1 - 0.015
P(not prep) = 0.985
Answer:


Step-by-step explanation:
Given


Required
Determine the values of x and RTV
Since, TV is a bisector, then
--- (1)
and
-- (2)
Substitute values of RTV and VTS in (2)

Collect Like Terms


Solve for x

Substitute 5 for x in 



we know that
To find the company with the greatest total employee compensation package, adds each company's gross pay, paid insurance, and paid time off, then subtract the job expenses on the sum
So
Find the total employee compensation package for each company
Step 
Find the total employee compensation package for company A


Step 
Find the total employee compensation package for company B


Step 
Find the total employee compensation package for company C


Step 
Find the total employee compensation package for company D


therefore
the answer is
the company with the greatest total employee compensation package is the company C
It is called a scale factor :)