Answer:
Amount withdrawal = $2,847.66 (Approx)
Step-by-step explanation:
Given:
Amount deposit = $5,000
Withdraws percent = 10 % = 0.1
Number of weeks = 8
Find:
Amount withdrawal
Computation:
Amount withdrawal = 5,000[1-(0.1)⁸]
Amount withdrawal = 5,000[0.56953279]
Amount withdrawal = $2,847.66 (Approx)
Time for fractions!!!
I’m going to set a rate of miles per gallon and then cross multiply to get me answer.
41miles/gallon = 617.3/xgallons
617.3 multiplied by 1 and then divided by 41 = about 15.05 gallons
A reasonable estimate then is 15 and a half gallons, because rather than measuring down to the hundredths, the next closest and reasonable measurement is 15 and a half or under.
Comment if you don’t understand and I’ll try to help.
Answer:
0.2611
Step-by-step explanation:
Given the following information :
Normal distribution:
Mean (m) length of time per call = 3.5 minutes
Standard deviation (sd) = 0.7 minutes
Probability that length of calls last between 3.5 and 4.0 minutes :
P(3.5 < x < 4):
Find z- score of 3.5:
z = (x - m) / sd
x = 3.5
z = (3.5 - 3.5) / 0.7 = 0
x = 4
z = (4.0 - 3.5) / 0.7 = 0.5 / 0.7 = 0.71
P(3.5 < x < 4) = P( 0 < z < 0.714)
From the z - distribution table :
0 = 0.500
0.71 = very close to 0.7611
(0.7611 - 0.5000) = 0.2611
P(3.5 < x < 4) = P( 0 < z < 0.714) = 0.2611
First you would do $325.49 divided by 20 and you would get $16.27. so you would need $16.27 a week.
Answer:
(A)
Step-by-step explanation:
From the diagram attached:
Angle 1 and Angle 6 are Co-Interior Angles.
The sum of co-interior angle is 180 degrees.
Therefore:

The measure of angle 1 is therefore 56.5 degrees.
The correct option is A.