answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marshall27 [118]
2 years ago
15

Jen and Ariel are reading a 400 page novel for their literature class. Jen decides to read 100 pages the first day and 50 pages

each day thereafter. Ariel's progress on reading the book is represented by the linear function y = 40x + 80, where y is the total number of pages read after x days. Which statement BEST compares Jen's reading rate each day to Ariel's daily reading rate?
A) Jen reads 20 pages per day more than Ariel.
B) Ariel reads 10 pages per day less than Jen.
C) Ariel read 20 pages less the first day than Jen read.
D) The reading rate each day for Jen and Ariel is the same.
Mathematics
2 answers:
Furkat [3]2 years ago
6 0

Answer:

Option B is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Jen decides to read 100 pages the first day and 50 pages each day thereafter.

Number of pages read by Jen per day = 50

Number of pages read by Jen on first day = 100

Ariel's progress on reading the book is represented by the linear function y = 40x + 80, where y is the total number of pages read after x days.

Number of pages read by Ariel per day = 40

Number of pages read by Ariel on first day = 40 + 80 = 120

Option A:

Jen reads 20 pages per day more than Ariel

Wrong

Option B:

Ariel reads 10 pages per day less than Jen.

Correct

Option C:

Ariel read 20 pages less the first day than Jen read.

Wrong

Option D:

The reading rate each day for Jen and Ariel is the same.

Wrong

Option B is the correct answer.

Vilka [71]2 years ago
6 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which value of x is in the solution set of 2x-3>11-5x
Ierofanga [76]

7x>14,x=2። is right answer i think

3 0
1 year ago
Read 3 more answers
The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
Strike441 [17]

Answer:

7.25 each or 7.00 if rounded

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
In one region, the september energy consumption levels for single-family homes are found to be normally distributed with a mean
Mrac [35]
We first calculate the z-score corresponding to x = 1075 kWh. Given the mean of 1050 kWh, SD of 218 kWh, and sample size of n = 50, the formula for z is:
z = (x - mean) / (SD/sqrt(n)) = (1075 - 1050) / (218/sqrt(50)) = 0.81
From a z-table, the probability that z > 0.81 is 0.2090. Therefore, the probability that the mean of the 50 households is > 1075 kWh is 0.2090.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
City L has a temperature of −3 °F. City M has a temperature of −7 °F. Use the number line shown to answer the questions: Number
Alik [6]
-3 > -7
u have to remember, with negatives, the larger number is smaller in value.

when u plot these numbers on the number line, the number that is farthest to the left is less then...the number that is farthest to the right is greater then. 

-3 is warmer because it is closer to zero then -7.

4 0
2 years ago
14 birds were sitting in a tree 21 more birds flew up to the tree how many birds were there altogether in the tree ?
kipiarov [429]
They are now 35 birds sitting in a tree.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • To convert degrees Fahrenheit (F) into degrees Celsius (C) use the formula 2003-05-04-00-00_files/i0150000.jpg. Rewrite the equa
    6·1 answer
  • A group of randomly selected members of Mothers' Club were asked how many kids they have. The table below shows the results A gr
    12·2 answers
  • Christopher has breakfast at a cafe and the cost of his meal is \$36.00$36.00dollar sign, 36, point, 00. Because of the service,
    6·1 answer
  • When Margo makes cheese ravioli, she uses both ricotta and mozzarella cheeses to make the filling. She often varies the proporti
    5·1 answer
  • A.You have deposited $400 in a simple interest savings account, which pays three percent interest annually. Find the amount of i
    13·1 answer
  • Jenna constructs the model to represent 3x2 + 11x – 4. An algebra tile configuration. 0 tiles are in the Factor 1 spot. 0 tiles
    6·2 answers
  • A cylinder has a volume of 200 mm3 and a height of 17 mm.
    10·1 answer
  • 4 (hx - 1) -3 (x +h) ≡ 5 (x + k) <br>Work out the value of h and k<br> H and k are integer constants
    5·1 answer
  • The bus routes in a city run on average every 15 minutes. The route times can vary by three minutes. Which absolute value equati
    8·1 answer
  • Expand the expression: 1/3(12d + e)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!