Answer:
y=3x-38
Step-by-step explanation:
We know that Tracy spent $38 in less than 3 times than what Daniel spent. Given this information we can put our eqaution together.
Y=3x-38
Hope this helps! :)
Answer: 0.129
Step-by-step explanation:
Let
denotes a random variable that represents the mean weight of babies born.
Population mean : 
Standard deviation: 
Sample size = 83
Now, the probability that the mean weight of the sample babies would differ from the population mean by greater than 54 grams will be :

hence, the required probability = 0.129
Answer:

If we solve for k we can do this:




So then we have at last 75% of the data withitn two deviations from the mean so the limits are:


Step-by-step explanation:
We don't know the distribution for the scores. But we know the following properties:

For this case we can use the Chebysev theorem who states that "At least
of the values lies between
and
"
And we need the boundaries on which we expect at least 75% of the scores. If we use the Chebysev rule we have this:

If we solve for k we can do this:




So then we have at last 75% of the data withitn two deviations from the mean so the limits are:


Answer:
1/6
Step-by-step explanation:
two events need to happen: tutti frutti needs to be shown by first spinner and second spinner needs to show dish
probability of tutti frutti = 1/3
probability of dish = 1/2
probability of both events = 1/3 * 1 /2 = 1/6