Speed = distance / time
30 = d / 2.5
30 * 2.5 = d
75 = d
40 = d / 1.875
40 * 1.875 = d
75 = d
50 = d / 1.5
50 * 1.5 = d
75 = d
60 = d / 1.25
60 * 1.25 = d
75 = d
24 = 75 / time
time = 75/24
time = 3.125 hours
Answer:8 5/12 - 8 3/4
101/12- 35/4 LCM 12 &4 is 12
101- 35/12= 66/12
=5 6/12
=5 1/2 years
Step-by-step explanation:
120/40=3
So each bouquet is $3 if she buys 40 bouquets for $120
Therefore 40 bouquets for $2.50 each is less expensive
Hope this helps!! :)
<span>D=20+50t
120=20+50t
50t=100
t=2 hours
Domain of t from t=-(2/5)hr to t=2hr. Since they already drove 20 miles.
[-2/5,2]</span>