For the fast food company:
Cost of 100 hamburger buns = $120
Hence, cost of 5 hamburger buns = (5*120)/100 = $6
For the customer:
Cost of 3 hamburger buns = $6
Hence, cost of 100 hamburger buns = (100*6)/3 = $200
The fast food company bought 100 buns for $120, and sold those 100 buns for $200.
Hence, the profit per 100 buns = 200 - 120 = $80
Answer:
4 large boxes and 2 small boxes
Step-by-step explanation:
4 X 55 =220 books
2 X 30 = 60 books
Total = 280 books
Answer: 200 ml
<u>Step-by-step explanation:</u>
Yuri: 0.7 l = 700 ml
Pete: 500 ml
Yuri - Pete
= 700 ml - 500 ml
= 200 ml
Answer:
the effect
Step-by-step explanation:
its gonna release the mass into a crash happening so the bumper would fly off
B 1.0 ml a and c give a more precise measurement going to the hundredths and thousandths place