Answer:
Train b is moving faster than a by 45 units an hour
Step-by-step explanation:
Answer:
7a²/16
Step-by-step explanation:
Area of the triangle PTS
½ × a × a
a²/2
Length of PS:
sqrt(a² + a²)
asqrt(2)
Length of MS:
¼asqrt(2)
Triangles MCS and TPS are similar
With sides in the ratio:
¼asqrt(2) : a
sqrt(2)/4 : 1
Area of triangle SMC:
A/(a²/2) = [(sqrt(2)/4)]²
2A/a² = 1/8
A = a²/16
Area of PTMC
= a²/2 - a²/16
= 7a²/16
Step-by-step explanation:
Answer:
5.46
Step-by-step explanation:
3.24/5.4 = y/9.1
90The information that you'd need in determining sample size when the standard deviation is unknown is:
z-value for the given level of confidence ⇒ The level of confidence is 90% and the z-value by convention is 1.645
The margin error (E) = 4%
The proportion of the population that you'd expect to vote for Yi. If this information isn't provided, use 50%. We call this value, p, the probability of success.
The probability of not success is q = 1 - 0.5 = 0.5
STEP 1:
Half the margin error = 0.04 ÷ 2 = 0.02
STEP 2:
Multiply the probability of success by the probability of fail = 0.5 × 0.5 = 0.25
STEP 3:
Divide z-score by half of E = 1.645 ÷ 0.02 = 82.25
Then square the answer = 82.25² = 6765 rounded to the nearest integer)
STEP 4:
Multiply the answer from STEP 2 by the answer from STEP 4
0.25 × 6765 = 1691 (rounded to the nearest integer)
Answer: Minimum Sample Size is 1691