answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garri49 [273]
1 year ago
12

Alicia measured 1/4 yard of the blue diamonds fabric and 5/6 yard of the yellow bonnets fabric to make a quilt. rename each leng

th of fabric. Use the number of inches in a yard as a common denominator
Mathematics
2 answers:
djyliett [7]1 year ago
7 0
There are 36 inches in a yard, so that is the denominator being asked for.

1/4 yard = 9/36 yards
5/6 yard = 30/36 yards
kap26 [50]1 year ago
7 0

Answer:

39/36, or 1 3/36 = 1 1/12 yards of fabric total

Step-by-step explanation:

There are 3 feet in a yard.  There are also 12 inches in a foot; this means there are 3(12) = 36 inches in a yard.

Using this common denominator for the blue diamonds fabric, we know that it takes 9 fours to make 36; this means we use 9(1) on the top for 9.  This gives us 9/36.

Using the common denominator of 36 for the yellow bonnets fabric, we know that it takes 6 sixes to make 36; this means we use 6(5) on the top for 30.  This gives us 30/36.

Together this gives us 9/36+30/36 = 39/36.  36 will go into 39 one time, for our whole number of 1; the remainder of 3 goes above 36, for

1 3/36.

We can simplify 3/36 by dividing the numerator and denominator by 3; this gives us 1 1/12.

You might be interested in
Which of the following terms appear in the expression of (x+y)^10? The letter a in each term represents a real constant.
Ipatiy [6.2K]

A,B,D because the sum of the powers of variables in each term of the expansion is equal to the power the binomial is raised to.

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
1,250 an 15% sale an 6.5 sales tax
eimsori [14]
Given:
price = 1,250
sales discount = 15%
sales tax = 6.5%

The problem is unclear whether the price is the original price or the discounted price. I am assuming that the price is the original price.

Original price times sales discount rate is the value of sales discount
1,250 x 15% = 187.50

Original price less the value of sales discount is the discounted price.
1,250 - 187.50 = 1,062.50

Discounted price times sales tax rate is the value of the sales tax
1,062.50 x 6.5% = 69.06 

Discounted price plus sales tax is the total cost of the purchase
1,062.50 + 69.06 = 1,131.56
4 0
2 years ago
Nicole wants to know the height of a snow sculpture but it is too tall to measure. Nicole measured the shadow of the snow sculpt
DaniilM [7]
10ft=120inch
120÷40=3 times
5ft ×3 =15ft(sculpture)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lamark goes to a bowling alley to test his belief that rolling a bowling ball slowly will result in knocking down more pins. He
jolli1 [7]

Answer: Ball's kinetic energy became potential energy

Step-by-step explanation:

There are no options attached but this should be along the lines of what happened.

Kinetic energy refers to energy that an object has as a result of it moving whilst potential energy is the opposite and is energy that an object stores within itself due to several factors whilst it is not in motion.

The ball was initially in motion which means that it had kinetic energy but as the ball was slowing down, this energy was gradually converted to potential energy until the balls came to a standstill.

3 0
2 years ago
Determine the slope of the line 3x − 5y − 6 = 0
ivolga24 [154]

Answer:

slope   3/5

Step-by-step explanation:

3x − 5y − 6 = 0

To find the slope, we want to solve for y

(y = mx+b   slope intercept form of the equation(

Add 5y to each side

3x − 5y+5y − 6 = 0+5y

3x-6 = 5y

Divide by 5

3/5x -6/5 = 5y/5

3/5 x -6/5 = y

The slope is 3/5 and the y intercept is -6/5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two competing gyms each offer childcare while parents work out. Gym A charges $9.00 per hour of childcare. Gym B charges $0.75 p
    9·2 answers
  • Math how many models of 100 do u need to to model 3,200 explain
    7·1 answer
  • What is the unit rate for 500.48 meters in 27.2 hours?
    7·1 answer
  • Suppose the population of a town is 15,200 and is growing 2% each year. Write an equation to model the population growth. Predic
    8·1 answer
  • The price of a computer was decreased by 30% to £147. What was the price before the decrease?
    5·1 answer
  • Which functions represent a piece of the function? Select three options.
    13·2 answers
  • The distribution of the number of siblings for students at a large high school is skewed to the right with mean 1.8 siblings and
    12·1 answer
  • Identify the equivalent expressions of 4(2x + x-3) - 3x + 3 by substituting x = 2 and x = 3.
    11·2 answers
  • Carla trabaja en el área de compras de una empresa que tiene 8 sucursales a lo largo de Chile. A pedido de su jefe necesita comp
    5·1 answer
  • The graph of h (x) = StartAbsoluteValue x minus 10 EndAbsoluteValue + 6 is shown. On which interval is this graph increasing? (–
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!