If there are real roots to be found for this polynomial, the Rational Root Theorem and synthetic division are the best way to find them. I teach from a book that uses c and d for the possible roots of the polynomial. C is our constant, 2, and d is the leading coefficient, 1. The factors of 2 are +/- 1 and +/-2. The factors for 1 are +/-1 only. Meaning, in all, there are 4 possibilities as roots for this polynomial. But there are only 3 total (because our polynomial is a third degree), so we have to find the first one, at least, from our possibilities above. Let's try x = -1, factor form (x + 1). If there is no remainder when we do the synthetic division, then -1 is a root. Put -1 outside the "box" and the coefficients from the polynomial inside: -1 (1 2 -1 -2). Bring down the first coefficient of 1 and multiply it by the -1 outside to get -1. Put that -1 up under the 2 and add to get 1. Multiply 1 times the -1 to get -1 and put that -1 up under the -1 and add to get -2. -1 times -2 is 2, and -2 + 2 = 0. So we have our first root of (x+1). The numbers we get when we do the addition along the way are the coefficients of our new polynomial, the depressed polynomial (NOT a sad one cuz it hates math, but a new polynomial that is one degree less than that of which we started!). The new polynomial is

. That can also be factored to find the remaining 2 roots. Use standard factoring to find that the other 2 solutions are (x+2) and (x-1). Our solutions then are x = -2, -1, 1, choice B from above.
<h3>
Answer: Choice A</h3>
The first line shown in choice A is
which means "the first term is -2"
The next line in choice A means "the nth term (
) is found by multiplying the prior term (
) by 8". Put another way: multiply each term by 8 to get the next term.
first term = -2
second term = 8*(first term) = 8*(-2) = -16
third term = 8*(second term) = 8*(-16) = -128
fourth term = 8*(third term) = 8*(-128) = -1024
and so on.
Here,
cost of 18 ounce container of peanut butter = $3.28
cost of 1 ounce container of peanut butter = $3.28/18
=$0.182
Answer: Barbarino's rentals has a better deal.
She has to drive 887.5 miles to spend the same amount at either company.
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we have to analyze the information given:
<em>Mr.kotters rentals (A)
</em>
- <em>$99 PER WEEK
</em>
- <em>$0.11per mile over 100 miles
</em>
<em>Barbarino's rentals (B)
</em>
- <em>$75 per week
</em>
- <em>$0.15 per mile over 150 miles
</em>
For "A"
Cost = 0.11 (432-100) + 99 = $135.52
For "B"
Cost= 0.15 (432-150) +75 = $117.3
Barbarino's rentals has a better deal, since $117.3(B) < $135.52 (A)
To find how many miles would Glenna drive before she would be spending the same amount at either company:
A =B
0.11 (M-100) + 99 =0.15 (M-150) +75 = $117.3
Solving for M (miles)
0.11 M -11+99 = 0.15 M -22.5+75
-11 +99 +22.5 -75 =0.15M -0.11 M
35.5 = 0.04M
35.5/0.04 = M
887.5 =M
She has to drive 887.5 miles to spend the same amount at either company.
Ok so the answer her is actually surprising but it is OH YES DADDY