A. 4 cm behind the mirror
<span> For any mirror, </span><span><span>so</span><span>si</span>=<span>f^2</span></span>. Therefore, by plugging in the values, you get <span>18<span>si</span>=144. 144/18 = 8, so </span><span><span>si</span>=8</span>
<span> The focal point is located 12 cm from the mirror, and </span><span>si</span><span> is the distance of the image from the focal point, so the image is 4 cm from the mirror. The mirror is convex, so then the focal point and the image are both behind the mirror.</span>
Answer: The weight of a 72.0 kg astronaut on the Moon is 117.36 N.
Explanation:
Mass of the astronaut on the moon , m= 72 kg
Acceleration due to gravity on moon,g = 1.63 
According to Newton second law of motion: F = ma
This will changes to = Weight = mass × g

The weight of a 72.0 kg astronaut on the Moon is 117.36 N.
Answer:
g = 0.905 gE
W = 67.9 N
Explanation:
given data
mass of Venus mv = 81.5% = 0.815
radius Rv = 94.9% = 0.949
weighs W = 75.0 N
solution
we apply here acceleration due to gravity at earth surface that is
g =
= 9.80 m/s² ............1
so
g =
g = 0.905 gE
and
W = m gv
W = 0.905 m gE
W = 0.905 × 75
W = 67.9 N
Answer:
4. The direct sunlight received by creosote bush in the desert area (in kWh/m2) during a 12 month period
Explanation:
The creosote bush depends on sunlight to produce the food they require through photosynthesis. The shade from the solar panels would reduce the amount of sunlight that the bush receives. This would increase the mortality of the bush.
In order to test the hypothesis the student must record the direct sunlight received by creosote bush in the desert area (in kWh/m2) during a 12 month period. If the plants receive sunlight less than the above amount the plants should start dying. If not then the hypothesis is false.
Hence, the answer is 4. The direct sunlight received by creosote bush in the desert area (in kWh/m2) during a 12 month period.