Answer:
95%, 73.1%
Explanation:
Actual output= 950 per year
Design capacity= 1300 per year (Theoretical capacity)
Effective capacity= 1000 per year (efficiency of the shop)
Now Efficiency = actual output/effective capacity = 950/1000 = 0.95, 95.0%
Utilization= actual output/ design capacity = 950/1300 = 0.7308, 73.1%
Answer:
13.968%
Explanation:
Discount is defined as a deduction from the selling price of a product, and it is used as a way to attract more customers by using price advantage compared to competitors.
The following formula can be used to calculate discount
Discount rate = Rate of return + Competitor's beta (market risk premium)
Discount rate = 0.031 + 1.43(0.076)
Discount rate= 0.13968= 13.968%
Answer:
The correct answer is letter "B": The customer is likely to reject delivery of the asset.
Explanation:
In the corporate world, contract performance obligations are those established by two parties one to manufacture or render and deliver goods or services and the other to receive them. That contract can be signed in front of sales, resales, granting rights or constructing or developing an asset.
<em>Facts such as the right to payment for the goods, the client's risk of ownership of the title and the goods themselves can determine if the performance obligations are met or not but the possibility that represents the customer could reject the delivery of the product will not.</em>
Answer:
As per MM proposition total capital would remain same.
which implies share price = (24-12)/2= $6 per share
Answer:
C. $2.007
Explanation:
The computation of cost per equivalent unit for conversion costs is shown below:-
For calculating the cost per equivalent unit for conversion costs first we need to find out the equivalent unit of conversion and conversion cost which is shown below:-
Equivalent unit of conversion = Completed units + (Ending units × Complete percentage)
= 92,000 + (14,000 × 90%)
= 104,600 units
Conversion cost = Beginning inventory + Total of conversion cost
= $7,480 + $202,400
= $209,880
Cost per equivalent unit of conversion cost = Conversion cost ÷ Equivalent unit of conversion
= $209,880 ÷ 104,600
= $2.007