To determine the cost of each meter of the ribbon, we divide the cost for 5 meters of ribbon by 5. That is,
x = $4 / 5
where x is the cost of each meter. Simplifying will give us an answer of $0.8/m. Converting this to per mm.
($0.8/m) x (1 m/ 1000 mm)
= $0.0008/mm
The answer is point S
Hope this helps
Set t=0 so
x²-1936=0
(x-44)²=0
x=44 phones he must cell to break even
Given that, according to sanitation departments report; the samount of garbage produced by 1 resident
pound.
Given that population of the city 
Now we have to find how much garbage did the city sanitation department collect last year.
To find that we just need to multiply the garbage produced by 1 resident with the population of the city.
Total garbage collected
pounds
Total garbage collected
pounds
Total garbage collected
pounds
Hence final answer is
pounds.