Answer:
The 90% confidence interval using Student's t-distribution is (9.22, 11.61).
Step-by-step explanation:
Since we know the sample is not big enough to use a z-distribution, we use student's t-distribution instead.
The formula to calculate the confidence interval is given by:
Where:
is the sample's mean,
is t-score with n-1 degrees of freedom,
is the standard error,
is the sample's size.
This part of the equation is called margin of error:
We know that:
degrees of freedom
Replacing in the formula with the corresponding values we obtain the confidence interval:

Answer:7.5
Step-by-step explanation:
you divided 15 into 2
The response time includes the round-trip signal time plus the robot's travel time.
59 min = 2*(9.5 min) +travel time
59 min -2*(9.5 min) = travel time = 40 min
The speed is distance / travel time
speed = (52.8 m)/(40 min) = 1.32 m/min
The robot's average speed was 1.32 meters per minute.
Answer:
Part A:
x+y= 95
x = y+25
Part B : 35 minutes
Part C : No
Step-by-step explanation:
Eric plays basketball and volleyball for a total of 95 minutes every day
x+y= 95
Where:
x =the number of minutes Eric plays basketball
y= the number of minutes he plays volleyball
He plays basketball for 25 minutes longer than he plays volleyball.
x = y+25
System:
x+y= 95
x = y+25
Replacing x=y+25 on the first equation:
(y+25) + y =95
Solving for Y
y+25+y =95
25+2y=95
2y=95-25
2y=70
y = 70/2
y = 35 minutes
Part C : No
if x = 35
x+y= 95
35+y =95
y= 95-35
y = 60 minutes
Replacing y=60 on the other equation:
x = y+25
35 = 60+25
35 ≠85