Hello there!
the answer is 8.33
Hope I helped!
Let me know if you need anything else!
~ Zoe
Answer:
$54
Step-by-step explanation:
First
45 times .05= 2.25
Second
45 plus 2.25
Third
45 times .15= 6.75
Fourth
45+2.25+6.75
Mean = Sum of all the observations/ Number of observations = (87+46+90+78+89)/5 = 78
Variance = SD^2 ------ SD = Standard deviation
It means that with Variance, square root is never taken.
Therefore,
Variance = Summation of square of differences between observation and the mean divided by the number of observations.
That is,
Variance = {(87-78)^2 + (46-78)^2 + (90-78)^2 + (78-78)^2 + (89-78)^2}/5 = 274
Answer:
At most 800 magazines the company can print daily with the remaining number of ink cartridges.
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:

The above inequality gives the relation for daily supply of ink cartridges where N is the number of newspaper and M is the number of magazines.
Number of newspaper to be printed daily,N = 8000
We have to find the number of magazines at most can the company print daily with the remaining number of ink cartridges.
Puting the value in the given inequality,

Thus, at most 800 magazines the company can print daily with the remaining number of ink cartridges.
Answer:
8r^4
Step-by-step explanation:
