answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MaRussiya [10]
2 years ago
10

The diagram shows several planes, lines, and points. Vertical plane P intersects horizontal plane R at line f. Vertical plane T

intersects horizontal plane R are line g. Line h intersects line f at point B and intersects line g at point A. Line k extends vertically through plane R. Line l extends horizontally through the bottom half of plane P. Point C is on the lower half of the left plane is on line l. Which statement is true about line h? Line h intersects line f at two points, A and B. Line h is the intersection of planes R and T. Line h intersects plane P at point C. Line h has points on planes R, P, and T.
Mathematics
1 answer:
Rudiy272 years ago
5 0

Please mark brainliest

Answer:

Line H has points on planes R, T, P

Step-by-step explanation:

I just took the test on Edgenuity 2020. Good luck

You might be interested in
Which expression is equivalent to RootIndex 4 StartRoot 144 a Superscript 12 Baseline b cubed EndRoot? Assume a greater-than-or-
iris [78.8K]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ava flipped a coin 2 times. What are all the possible outcomes in the sample space? Let T represent the coin landing tails up an
daser333 [38]
The four outcomes are:

HH
HT
TH
TT

There are 4 outcomes that are possible. I've never seen anyone flip and edge, so that does not count.
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. what price did she pay for each pound of pretzels?
mote1985 [20]
You only must do a proportion:

1\ pound\cdot \frac{10.50\$}{2.5\ pound} = \bf 4.20\$

The price of each pound of pretzels is 4.20$.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Next no. in the sequence 7 2 0 7 8 4 3
Andreas93 [3]
7,2,0,7,8,4,3... in this order?

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Niki makes the same payment every two months to pay off his $61,600 loan. The loan has an interest rate of 9.84%, compounded eve
saw5 [17]
The correct answer for this problem is a. $39695. Hope this helps!
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is the ratio of two odd functions odd
    11·1 answer
  • Susan and Jim own a lawn care business. The amount Susan charges for a lawn care by the hour is shown in the table.
    6·1 answer
  • True or False? A circle could be circumscribed about the quadrilateral below.
    11·2 answers
  • Use technology to approximate the solution(s) to the system of equations to the nearest tenth of a unit.
    8·1 answer
  • Ebony is cutting dough for pastries in her bakery. She needs all the pieces to be congruent triangles and has ensured that segme
    10·1 answer
  • A sample of 75 information systems managers had an average hourly income of $40.75 with a standard deviation of $7.00. The 95% c
    14·1 answer
  • (5) On January l, 1988, Felix inherited a perpetuity with annual payments beginning in six months. The first payment was $3,000,
    14·1 answer
  • Box A has a volume of 64 cubic meters. Box B is similar to box A To create Box B, Box A's dimensions were divided by 2. What is
    14·2 answers
  • 8,900 incoming freshman to a university take an entrance exam, with the top 10% being offered admission to the university's hono
    6·1 answer
  • Which of these statements best describes the relation shown in Item 1?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!