answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitriy789 [7]
2 years ago
14

Olaf needs a total of 3 cups of sugar to make 4 cakes. Write and solve an equation to find the number of cups of sugar he needs

for each cake. Which number line shows the number of cups of sugar Olaf needs for each cake?
Mathematics
2 answers:
irinina [24]2 years ago
7 0

Answer:

3/4 cup

Step-by-step explanation:

N76 [4]2 years ago
5 0

Answer:

The answer is 3/4 cups.

Step-by-step explanation:

Olaf needs 3/4th cups of sugar per cake. seeing the number lines would me give you a precise answer though

You might be interested in
Company A charges $331.35 per week for a compact car with unlimited miles. Company B charges $175 per week plus $0.53 per mile,
Vladimir [108]

Answer:

Company A is a better deal than Company B for the number of miles greater than 295 miles

Step-by-step explanation:

Let

y ----> the charge per week in dollars

x ----> the number of miles

we have

<em>Company A</em>

y=331.35 -----> equation A

<em>Company B</em>

y=0.53x+175 -----> equation B

Solve the system by substitution

Equate equation A and equation B and solve for x

331.35=0.53x+175

0.53x=331.35-175\\0.53x=156.35\\x=295\ mi

For x=295 miles the charge in Company A and Company B is the same

therefore

Company A is a better deal than Company B for the number of miles greater than 295 miles

5 0
2 years ago
A 4-ounce cup of coffee costs $8.00. How much would a 3-ounce cup of cofee codt?
romanna [79]
To solve this, we must first find out the cost-per-ounce of a cup of coffee. Assuming that the rates are flat, then we can just divide the 8-dollar-cost by the 4-ounce cup that it buys.

8 / 4 = 2

The cost-per-ounce of a cup of coffee is $2.
Now, we just have to multiply the cost-per-ounce by the amount of coffee we want to find out the cost of.

2 * 3 = 6

With all else constant, a 3-ounce cup of coffee would cost $6.
Hope that helped! =)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
An old rectangular tank with length 0.3 m could hold 154 L of water. A new similar tank has a length of 1.5 m. What is the capac
dimaraw [331]
The length of the new tank is 5 times bigger than the old one, so 154×5=770. As a result, the capacity of the new tank is 770L. Hope it help!
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write the denominator of the rational number257/500 in the form 2 m x 5 n , m and n are negative integers Hence write its decima
maw [93]

Answer:

0.514

Step-by-step Explantion:

Denominator = 500 = 2^2 * 5^3

257/500 = 257/2^2*5^3 = 2*257/2*2^2*5^3 = 514/2^3*5^3 = 514/(2*5)^3 = 514/10^3 = 0.514

6 0
2 years ago
What is the following product? RootIndex 3 StartRoot 16 x Superscript 7 Baseline EndRoot times RootIndex 3 StartRoot 12 x Supers
Nadya [2.5K]

Answer:

4x^5\sqrt[3]{3x}

Step-by-step explanation:

I'm not sure I understand the problem, but I think it's this:

\sqrt[3]{16x^7} \times \sqrt[3]{12x^9} =

= \sqrt[3]{16 \times 12 \times x^{16}}

= \sqrt[3]{192 \times x^{15} \times x}

= \sqrt[3]{64 \times 3 \times (x^5)^3 \times x}

= \sqrt[3]{4^3 \times 3 \times (x^5)^3 \times x}

= 4x^5\sqrt[3]{3x}

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Emily and a friend bought two tickets to see a soccer game. Each ticket cost $8.25. The friends paid a total of $24.50, which in
    12·1 answer
  • A cylinder fits inside a square prism as shown. For every cross section, the ratio of the area of the circle to the area of the
    10·2 answers
  • A science test, which is worth 100 points, consists of 24 questions. Each question is worth either 3 points or 5 points. If x is
    15·2 answers
  • A bunch bowl is in the shape of a hemisphere. The top rim has a circumference of 116cm.
    9·1 answer
  • Jackie has fewer than 20 h to work on her jewelry. It takes her half an hour to make a necklace and an hour to make a bracelet.
    8·1 answer
  • Justin is looking to purchase a mountain bike from Bikes &amp; More, WalMart, or K-Mart. Each store sells
    9·1 answer
  • The pucks used by the National Hockey League for ice hockey must weigh between and ounces. Suppose the weights of pucks produced
    5·1 answer
  • if 1000 spherical of radius 1 cm are melted to form a bigger bulb. Then find the radius of bigger bulb​
    7·1 answer
  • Madelyn buys 3 bottles of orange juice at the corner store for a total cost of $2.31.
    12·2 answers
  • (b) Amira takes 9 hours 25 minutes to complete a long walk. (i) Show that the time of 9 hours 25 minutes can be written as 113 1
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!