change in velocity = 20 - 0 = 20
change in time = 2 seconds
Divide the change in velocity over the change in time: 20/2 = 10
The average acceleration is 10 m/s^2
I.e, each second, the speed increases by 10 m/s
Answer:
-2
Step-by-step explanation:
Since they are parallel, they have the same slope. This will be true for any set of lines.
Answer:
He must get 33 hits in his next 46 times at bat to finish the year with a .400 batting average
Step-by-step explanation:
The player has already batted 134 times and will still bat 46 times. So in the end of the year, he is going to have 134 + 46 = 180 at bats.
How many hits does he need to have to hit .400?
This is 40% of 180, which is 0.4*180 = 72.
He has already 39 hits, so in his next 46 at bats, he will need 72 - 39 = 33 hits.
See you add 990 then diced by 54 and then you’ll get your answer
Answer: 18. 75
Step-by-step explanation:
plz follow my table format here i will be delighted to share
cp percent fraction sp
-12 88/100 16. 50
100*16.50 /88= 18.75