Answer:
$33,648.57
Explanation:
The computation of Required deposit today is given below:-
For computing the required deposit today first we need to find out the present value
Present value of 1 = (1 + i)^-n
= (1 + 0.02)^-20
= 0.67297133
Where, i = 8%/4
= 0.02
n = 5 × 4
= 20
Required deposit today = Future value × Present value of 1
= $50,000 × 0.672971
= $33,648.57
Answer:
Marginal cost: $13.70
Missing question:
Additional cost from increasing their output by one unit.
Explanation:
The company will inccur only the variable cost as the fixed cost are within the relevant range:
Direct materials $ 6.85
Direct labor $ 3.60
Variable manufacturing overhead $ 1.25
Sales commissions $ 1.50
Variable administrative expense $ 0.50
Total variable cost: $13.70
producing an additional unit will genrate marginal cost for $13.70
Answer:
The amount of cash paid for intrest expense during the year was $ 41.500.
Explanation:
Cash paid for interest expense = bond interest expense + Decrease in premium on bonds payable account
= $ 40,000 + $ 1,500
= $ 41,500
Therefore, the amount of cash paid for intrest expense during the year was $ 41.500.
Answer:
a. The total employment compensations for the two employees are the same
Explanation:
Employee compensation refers to payment made to employees by an organization in consideration for the services rendered.
Employee compensation can be in cash form such as salary and wages, perquisites, allowances, incentives, commission, etc.
In the given case,
<u>Compensation for Employee A</u>:
= Gross Pay + Employee benefits - Job expenses
= $57200 + 5300 - 800
= $ 61,700
Similarly,
Compensation for Employee B:
= Gross Pay + Employee benefits - Job expenses
= $56,900 + $6200 - $ 1400
= $61,700
Thus, employment compensation for both A and B are the same.
Answer:
1) Dr Petty Cash $600
Cr. Cash $600
2) Dr. Postage Expense $250.40
Dr. Office Supplies Expense $160.90
Dr. Miscellaneous expense $124.05
Dr. Cash over and short $8.3
Cr. Cash $543.65