Answer:
The net income earned during the year is $ 5,000
Explanation:
The first point to kn ow is the accounting equation is A=L+SE
So to calculate the opening stockholders equity we can rearrange the accounting equation to be:
A-L = SE
so opening SE is
Assets $ 50,000 - Liabilities $ 40,000 = Stockholders Equity $ 10,000
Ending Stockholders equity is:
Assets $ 35,000 - Liabilities $ 20,000 = Stockholders Equity $ 15,000
Since the question mentions that the change in stockholders equity is only due to net income, the increase of $ 5,000 represents the net income for 2019.
Answer:
$250,000
Explanation:
the down payment = cost of the house - mortgage = $550,000 - $300,000 = $250,000
Something is not right with this question, because if you have been able to save $250,000 in 5 years, it means that you saved around $50,000 a year. If you were able to save that much money per year, then you should be able to pay a higher mortgage. The average 30 year mortgage has an APR of a little over 4% (national average between 4.04% - 4.16%). That would result in a monthly payment of around $1,151 including insurance.
So you should either go to another bank (if your salary is really that high) or search a cheaper house.
Answer:
Find attached complete question:
Option A 1452 units
Explanation:
The increase in labor cost=$3.39-$2.89=$0.50
Half of the increase would reflect as increase in price i.e$0.25
Current price is $16
new price is $16+$0.25=$16.25
contribution margin =selling price -variable cost
currently units sold=$30,875/$16= 1,930
Current contribution per unit=$11,401/1930=$5.91
new contribution per unit would reduce by $0.25 i.e $5.91-$0.25=$5.66
breakeven in units=period cost/contribution margin per unit
period cost is $8346
breakeven units=$8346/$5.66=1475 units
The closest option is A 1452 units,the difference could be due to rounding error
Answer:
True
Explanation:
i hope this works\ but if it's not then it will be false