Answer:
The answer is $2,000
Explanation:
A monopolist is a single seller in the industry. A monopolist can influence the market price because he is the only one selling the product in the industry and has many buyers. Monopoly is an imperfect market and there are price discriminations in this market. A monopolist can charge different prices for different people.
We have first degree price discriminations, second degree price discriminations and third degree price discriminations.
Total revenue = selling price x units sold
Selling price is $100
Units sold is 20 jackets
Total revenue is therefore, $100 x 20 jackets
=$2,000
Answer:
The below additional piece of information is missing from the question:
In its 2018 income statement, what amount of interest expense should Hernandez report from this lease transaction?
The interest expense for 2018 is $150,000
Explanation:
Interest expense for 2018 is the implicit interest 10% multiplied by the difference present value of $1,800,000 minus annual payment of $300,000.
In order to compute the interest expense,the annual payment must be deducted first since the annual payment was made at the start of the year,hence interest is only due on the net amount of $1,500,000($1,800,000-$300,000).
Interest expense=$1,500,000*10%=$150,000
Answer:
The correct answer is 8.23%.
Explanation:
According to the scenario, the computation can be done as:
WACC of debt = Respective costs of debt× Respective weight of debt
= (0.4 × 5)
= 2
WACC of preferred = Respective costs of preferred × Respective weight of preferred
= (0.15 × 7)
= 1.05
WACC of common equity = Respective costs of common equity × Respective weight of retained earning
= (0.45 × 11.5)
= 5.175
So, Total WACC = WACC of debt + WACC of preferred + WACC of common equity
= 2 + 1.05 + 5.175
= 8.225 or 8.23 (approx.)
Answer:
absolute on grain: neither, both produce 10
comparative grain: Italy as renounce to less tonds of dates: 0.5 to 2.5
absolute dates: Niger 25 to 5
comparative dates: Niger as it cost 0.4 tonds of grain to produce 1 ton of dates.
Explanation:
For the absolute, we will check which yield the better number.
Fot the comparative, we will check the opportunity cost:
<em>output/potential output of another product</em>
<em />
opp cost grain in Italy: 5/10 = 0.5 tons of dates
opp cost grain in Niger: 25/10 = 2.5 tonds of dates
opp cost dates in Italy: 10/5 = 2 tonds of grain
opp cost dates in Niger 10/25 = 0.4 tonds of grain
Answer:
a. Apple current ratio = Current asset / Current liabilities
= $128.78billion/ $101.27billion
= 1.27
b Apple Quick ratio = (Current asset - Inventory ) / Current liabilities
= ( $74.48billion + $17.58billion)/ $101.27billion
= $92.06billion/$101.27billion
= 0.91
c. Apple Cash ratio = cash and short-term investment / current liabilities
= $74.48billion / $101.27billion
= 0.77
d. By comparing the computed ratios of Apple and HPQ, it shows that Apple asset liquidity is better than that of HPQ. The current ratio of Apple is 1.27 as against 0.96 for HPQ. also in term of Quick ratio, Apple has 0.91 while HPQ has 0.54. The cash ratio of HPQ is 0.33 while Apple figure stood at 0.77
Explanation: