Answer: $1935.56
Step-by-step explanation:
T.P=R.P-(12% of R.P)
R.P=$77.30 per 1m²
When m =5.35, m²=5.35²=28.6225
R.P= $(77.30×28.6225)
R.P=$2212.52
12.5% of R.P=0.125×$2212.52=$276.565
Therefore,
T.P = $2212.52-$276.565 = $1935.96
Note: T.P is Trade Price and R.P is Retail Price.
Hope this helps?
There are 3 choices for the bottom scoop. Then there are only 3 choices for the scoop above that (since one flavor has already been used), then 2 choices for the next scoop, and 1 choice for the final scoop. This gives a total of 18 <span>possible cones.
Hope this helps.
</span>
I'm not sure but I think it would be 10 pens hope this helps.
Answer:
120 posters
Step-by-step explanation:
300 - 60 = 240
240/2 = 120
Answer:
The value of the test statistic is t=1.12.
Step-by-step explanation:
This is a hypothesis test for the difference between populations means.
The claim is that the mean amount of time required to reach a customer service representative significantly differs between the two hotels.
Then, the null and alternative hypothesis are:

The sample 1, of size n1=20 has a mean of 2.65 and a standard deviation of √2.952=1.72.
The sample 2, of size n2=20 has a mean of 2.01 and a standard deviation of √2.952=1.89.
The difference between sample means is Md=0.64.

The estimated standard error of the difference between means is computed using the formula:

Then, we can calculate the t-statistic as:
