Answer:
The correct option is;
H. 32·π
Step-by-step explanation:
The given information are;
The time duration for one complete revolution = 75 seconds
The distance from the center of the carousel where Levi sits = 4 feet
The time length of a carousel ride = 5 minutes
Therefore, the number of complete revolutions, n, in a carousel ride of 5 minutes is given by n = (The time length of a carousel ride)/(The time duration for one complete revolution)
n = (5 minutes)/(75 seconds) = (5×60 seconds/minute)/(75 seconds)
n = (300 s)/(75 s) = 4
The number of complete revolutions - 4
The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 ×circumference of circle of Levi's motion
∴ The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 × 2 × π × 4 = 32·π.
Answer:
2h x (l+b)
2x10 X (12+10)
20 X 22
44 cm cube is your answer...
Answer:
Reasonable estimation for constant of variation is 0.25 kWh per day.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
- The graph represents the function where electricity usage.
- Electricity usage in kilowatts per hour of a clock radio varies directly with the number of days.
- The x-axis shows the number of days and usage in kilo-watt per hour is showed on the y-axis.
- Some coordinates of the graph are: (0,0), (2,0.5) and (6,1.5)
Formula for constant of variation:

Putting the values from the coordinates (2,0.5) and (6,1.5), we get:

Hence, reasonable estimation for constant of variation is 0.25 kWh per day.
Answer:
10,404
Step-by-step explanation:
5x20+2=102
102^2=102x102=10,404