answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phantasy [73]
2 years ago
6

Malachi took cans to the recycling plant and put them into the can-crusher one at a time. after he had already crushed some of t

he cans, he started recording the number of cans he crushed per minute. this table shows how many cans malachi put in the can-crusher at different times. minutes 3 5 7 9 cans crushed 49 65 81 97 what is the equation that represents malachi's situation? enter your answer in the boxes
Mathematics
2 answers:
trapecia [35]2 years ago
5 0

Answer:

your answer would be y-65=8(x-5)



ioda2 years ago
3 0
2/3
it is 2/3 or not I don't know
You might be interested in
Jill charges an hourly rate for babysitting one or two children. Kara charges a lower hourly
rodikova [14]

<u>Options</u>

Which statement is true:

a) Jill will make less money if they each work 4 hours.

b) Jill's hourly rate is $3 more than kara's.

c) Kara charges $14 and hour for babysitting two children.

d) Kara's fee for the second child is $5.

Answer:

(D)Kara's fee for the second child is $5.

Step-by-step explanation:

\left|\begin{array}{c|c|c}$Time(hr)&$Jill: Cost for Two Children& $Kara: Cost for Two Children\\-----&------&-----\\1&11&14=9+5\\2&22&23=9(2)+5\\3&33&32=9(3)+5\end{array}\right|

From the table above,

Jill Charges an hourly rate of $11

Kara charges an hourly rate of $9 and an additional $5 charge for more than one child. Therefore, the statement that is true is Option D.

Kara's fee for the second child is $5.

All other options are incorrect.

<u>Check</u>

Option A: In four hours, Jill will make $44 while Kara will make $41

Option B: Jill's hourly rate is $2 more than Kara's, NOT $3.

Option C: Kara charges $9 an hour, NOT $14.

7 0
1 year ago
PLEASE HELP!!!!!!!!! Ernest's friend rolls a six-sided number cube and lands on square 8. She asks Ernest to guess what number s
hjlf

Answer:

he reads

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
Delia went to a market to buy 4.5 pounds of sliced fruit in a container she paid with a $20 bill and a $5 bill and received $4.6
andreyandreev [35.5K]
20+5=25 then 25-4.67=20.33 so then you do 20.33/4.5=4.5 so the cost for one pound of fruit is $4.57. Hope this helps :)
4 0
2 years ago
Write 87 tens and 2 ones as a base ten number
ASHA 777 [7]

Answer:

(87)₁₀ = (1010111)₂

Take any base 10 number. Divide it by 2

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
x^2+1/2x+1/16=4/9 Factor the perfect-square trinomial on the left side of the equation. (x + )² = 4/9
Nezavi [6.7K]
The missing number is the square-root of the constant term on the left-hand-side, which equals sqrt(1/16)=1/sqrt(16)=1/4.
Check:
(x+1/4)^2=x^2+2*(1/4)x+(1/4)^2=x^2+x/2+1/16.   ok

Answer: x= 1/4
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The basketball game had 500 people in attendance. If the ratio of hawk fans to cyclone fans is 2:10, how many more cyclone fans
    14·1 answer
  • 20 POINTS Compost costs $10 per cubic yard and topsoil costs $2 per cubic yard. Maria needs more than 10 cubic feet of topsoil.
    14·2 answers
  • On my 30th birthday, I plan to light 30 candles on my cake and blow 30% of them. How many candles will stay lit after I'm done?
    5·2 answers
  • The total load on a certain service is 525 kVA. One-third of this load is from motors; 3/5 is lighting; and 1/15 is from other l
    15·1 answer
  • Aliaa and Zhang Li are tennis-playing robots capable of placing shots with superhuman precision. Aliaa is about to hit its next
    14·1 answer
  • (a) Which of the following has only one subset? (1)
    14·1 answer
  • Simplify 16x^2 9y^2/(4x-3y)^2​
    14·1 answer
  • Answer quickly please
    8·2 answers
  • What type of communication coordinates actions within cells?​
    12·1 answer
  • Melissa and Joey enjoyed dinner at a restaurant. They paid the waiter $100.50 plus a 20% tip. How much did each person pay if th
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!