Answer:
It is m(x) = 20,000(0.97)^x.
Step-by-step explanation:
After 1990, each year has (100-3) = 97% ( or 0.97) of visitors that it had the previous year.
So m(x) = 20,000(0.97)^x (answer).
Answer:
Step-by-step explanation:
1. regroup terms

2. Rewrite
as
and 343 as 

3. Since both terms are perfect cubes, factor using the sum of cubes formula,
, where
and 


4. Factor
out of 

5. Regroup


6. Factor again


Answer:
at least 6
Step-by-step explanation:
3(.5x+3)>12
1.5x+9>12
1.5>9
x>6
Answer:
195 cans will be left after 10 days
Sample Answer: I am given a number of cans, which is y, and I need to find the number of days, which is x. To do this, I would substitute 2600 for y, to get 2600 = 235x + 15. Solving for x, I would get x = 11. Thus, it would take 11 days to collect 2600 cans.
Step-by-step explanation:
i did the edge thing
Answer: 125
Step-by-step explanation:
Given that:
The principal = 15000
Rate = 10%
Years = 1 year = 12 month
Interest I = PRT/100
I = (15000 × 10 × 1)/100
I = 1500
The amount of interest expense that would they record in May will be
Interest = I/ 12 = 1500/12 = 125