<span>The ending equity is $315,000
This is just a matter of adding income and subtracting withdraws. So let's do it.
"Cragmont has beginning equity of $277,000,"
x = $277000
"net income of $63,000"
x = $277000 + $63000 = $340000
"withdrawals of $25,000"
x = $340000 - $25000 = $315000</span>
Answer:
$10
Explanation:
We are to account for external costs in production, since we are asked to find optimal tax.
Given:
We now have:

A represents number of aluminum units produced, let's find A, since the margnal cost is $30.
Thus,





Let's equate the private marginal cost with the marginal revenue of each unit in order to achieve this amount of produced units with tax, t.
We have:

Substituting 100 for A above, we have:

30 - t = 20
t = 30 - 20
t = 10
Therefore, the socially optimal tax on aluminum is $10 per unit
He invested it into the the british bond market, and waited a year to sell it as its value rose. Value ended up being about 600 million pounds in today’s economy