Answer:
The anwerss to the question are
(A) P(No less than two people use their phones while driving) = 0.1225
(B) P(The probability that no more than one person of the three people use their cell phone while driving) = 0.147875
Step-by-step explanation:
The given relations are
Percentage of motorists that routinely drive while sing their phone = 35 %
The probaboloty that if a peerson is random;ty selected from a group of hudred person routinely uses their phone wjile friving P(phone) = 35
The probability that a motorist randomly selected fron a set of 100 do not routinely use thir phones while driving = P(No celll phone) = 65
Then the probability that when three people are selected at random at least two people of the three people use their cell phone while driving is
P(phone) = 35/100m = 0.35
P(No celll phone) = 65/100 = 0.65
(A) Probability of at least two of three use their phones whle driving is
0.35×0.35×0.65 +0.35×0.35×0.35 = 0.1225
(B) The probability of only one person out of three seted use their phones while driving is
(0.35)(0.65)(0.65) = 0.147875
Answer:
93.25% probability that they have taken this steroid
Step-by-step explanation:
Bayes Theorem:
Two events, A and B.

In which P(B|A) is the probability of B happening when A has happened and P(A|B) is the probability of A happening when B has happened.
In this question:
Event A: Positive test
Event B: Taking the steroid.
Suppose the probability of an athlete taking a certain illegal steroid is 10%.
This means that 
Given that the athlete has taken this steroid, the probability of a positive test result is 0.995.
This means that 
Positive test:
99.5% of 10%(If the athlete has taken).
100-99.2 = 0.8% of 100-10 = 90%(Athlete has not taken)
Then

Given that a positive test result has been observed for an athlete, what is the probability that they have taken this steroid

93.25% probability that they have taken this steroid
The answer is point S
Hope this helps
Answer:
0.75 feet per second.
Step-by-step explanation:
Please find the attachment.
We have been given that a 25-ft ladder is leaning against a wall. We can see from the attachment that ladder forms a right triangle with respect to wall and ground.
So we can set a Pythagoras theorem as:


Now, we need to find the derivative of above equation with respect to time.

Since the adder is moving toward the wall at a rate of 1 ft/sec for 5 sec, so x after 5 seconds would be: 
Let us solve for y using Pythagoras theorem.




Take positive square root:


Upon substituting our given values in derivative equation, we will get:






Therefore, the ladder is moving up at a rate of 0.75 feet per second.
Answer:
The ant Fidencia ate more
Step-by-step explanation:
The question in English
The ant Fidencia found a leaf, the charge and took the anthill. She gave her friend 1/5 and she ate 1/3 of the leaf. Who ate more?
Her friend
Multiply (1/5) by (3/3)
(1/5)*(3/3)=3/15
Ant Fidencia
Multiply (1/3) by (5/5)
(1/3)*(5/5)=5/15
Compare
5/15 > 3/15 -----> two fractions with the same denominator the fraction with the highest numerator is greater
therefore
The ant Fidencia ate more