Lets use the formula
to solve this, where,
- R is the rate
- W is the number of workers/things
- T is time
- J is number of jobs/things
<em><u>"If it takes 10 seconds for 10 printers to print out 10 pages of paper"</u></em> - here -
W is 10 printers, T is 10 seconds, and J is 10 pages. We can write:

<u><em>"how many seconds will it take 50 printers to print out 50 pages of paper"</em></u><em> - here we use
(previously found) to figure out T.</em>
<em>
</em>
So it will take 10 seconds for 50 printers to print 50 pages.
ANSWER: 10 seconds
Answer:
14.3%
Step-by-step explanation:
7 liters of the 49 litre oil has been poured out. Since it is out of 49, divide 7 by 49 and multiply by 100 to find its percentage. bangg.
Answer:
b. The values X and Y are independent therefore, the mean is 34 seconds and the standard deviation is 50 seconds
Step-by-step explanation:
Subtraction between normal variables:
When two normal variables are subtracted, the mean is the difference of the means, while the standard deviation is the square root of the sum of the variances.
Before the training, the mean running time for the students to run a mile was 402 seconds with standard deviation 40 seconds.
This means that 
After completing the program, the mean running time for the students to run a mile was 368 seconds with standard deviation 30 seconds.
This means that 
Which of the following is true about the distribution of X-Y?
They are independent, so:


This means that the correct answer is given by option b.
Answer:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
Step-by-step explanation:
Hello!
The historical information indicates that 60% of the forest trees are classified as softwood.
A botanist thinks that the proportion might be greater than 60%, so he tested his belief obtaining:
H₀: p = 0.60
H₁: p > 0.60
p-value: 0.015
You need to interpret this p-value. Little reminder:
The p-value is defined as the probability corresponding to the calculated statistic if possible under the null hypothesis. It represents the % of size n samples from a population with proportion p=p₀, which will produce a measure that provides evidence as (or stronger) than the current sample that p is not equal to p₀.
The correct answer is:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
I hope this helps!
for the rectangular red paper :
w₁ = width of the red paper = 4 cm
L₁ = length of red paper = 2 w = 2 x 4 = 8 cm
A₁ = area of the red paper = L₁ w₁ = 8 x 4 = 32 cm²
for the rectangular blue paper :
w₂ = width of the blue paper = 3 cm
L₂ = length of blue paper = 7 cm
A₂ = area of the blue paper = L₂ w₂ = 7 x 3 = 21 cm²
area visible is given as
A = A₁ - A₂ = 32 cm² - 21 cm² = 11 cm²
so 11 square units of red paper will be visible on top