A Daughter Isotope is...
===
The remaining nuclide left over from radioactive decay.
===
Hope this helps! :)
Answer:
0.00077 qt
Explanation:
Density -
Density of a substance is given by the mass of the substance divided by the volume of the substance .
Hence , d = m / V
V = volume
m = mass ,
d = density ,
From the question ,
The mass mercury = 100 g
Density of mercury = 13.6 g/cm³ .
Hence , by using the above formula ,and putting the corresponding values , the volume of mercury is calculated as -
d = m / V
13.6 g/cm³ = 100 g / V
V = 7.35 cm³
1 cm³ = 0.001 L
V = 7.35 * 0.001 L = 0.0073 L
Since ,
1 L = 1.06 qt
V = 0.0073* 1.06 qt = 0.0077 qt
Answer:
The answer to your question is molality = 0.61
Explanation:
Freezing point is the temperature at which a liquid turns into a solid if a solute is added to a solution, the freezing point changes.
Data
Kf = 1.86 °C/m
molality = ?
ΔTc = 1.13°C
Formula
ΔTc = kcm
Solve for m
m = ΔTc/kc
Substitution
m = 1.13 / 1.86
Simplification and result
m = 0.61
Answer: Heating a crucible to remove water from a hydrate.
Explanation:
The options are:
a. Heating a solvent to help a solute dissolve.
b. Heating an isolated solid to dry it.
c. Heating water to boiling for a water bath.
d. Heating a crucible to remove water from a hydrate.
The procedure that can be performed on a hot plate are:
a. Heating a solvent to help a solute dissolve.
b. Heating an isolated solid to dry it.
c. Heating water to boiling for a water bath.
It should be noted that the hot plate cannot be used for heating of crucible in order to remove water from a hydrate. It is not advisable for someone to heat any silica or ceramic objects on a hot plate.
Therefore, heating a crucible to remove water from a hydrate is the correct option.
<span>Cu⁺ is the only one of the ions in the list that will show 8 electrons in a d sublevel....its configuration will be Ar| 4s² 3d⁸
hope this helps</span>