Answer:
The empirical formula of compound is C₂H₆O.
Explanation:
Given data:
Mass of carbon = 12 g
Mass of hydrogen = 3 g
Mass of oxygen = 8 g
Empirical formula of compound = ?
Solution:
First of all we will calculate the gram atom of each elements.
no of gram atom of carbon = 12 g / 12 g/mol = 1 g atoms
no of gram atom of hydrogen = 3 g / 1 g/mol = 3 g atoms
no of gram atom of oxygen = 8 g / 16 g/mol = 0.5 g atoms
Now we will calculate the atomic ratio by dividing the gram atoms with the 0.5 because it is the smallest number among these three.
C:H:O = 1/0.5 : 3/0.5 : 0.5/0.5
C:H:O = 2 : 6 : 1
The empirical formula of compound will be C₂H₆O
Answer:
Final pressure = 2.3225 atm
Amontons’s law states that
At constant volume and number of molecules, the pressure of a given mass of gas is directly proportional to its temperature
Explanation:
Temperature causes increased excitement of gas molecules increasing the number of collisions with the walls of the container which is sensed as increase in pressure
Amontons’s law: P/T = Constant at constant V and n
That is P1/T1 = P2/T2
Where temperature is given in Kelvin
Hence T1 of 10°C = 273.15 + 10 = 283.15K
Also temperature T2 of 40°C = 313.15 K
Hence
P2 = (P1/T1)×T2 = (2.1/283.15)×313.15 = 2.3225 atm
<u>Answer:</u>
<em>The molecular formula of X is given as
</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>


mass O = Total mass of the compound - (mass of C + mass of H)
=6.0 g - ( 3.65 + 0.262 ) g
=2.09 g

Least moles is for O that is 0.131mol and dividing all by the least we get

Since 2.3 is a fraction it has to be converted to a whole number so we multiply all the answers by 3

So the empirical formula is 
Empirical formula mass


Molecular formula =n × empirical formula

Compound X =
is the Answer
It provides an alternative pathway for the rxn.
<span>There
are a number of ways to express concentration of a solution. This includes
molarity. Molarity is expressed as the number of moles of solute per volume of
the solution. We calculate the mass of the solute by first determining the number of moles needed. And by using the molar mass, we can convert it to units of mass.
Moles </span>(nh4)3po4 = 0.250 L (0.150 M) = 0.0375 moles (nh4)3po4
Mass = 0.0375 mol (nh4)3po4 (149.0867 g / mol) = 5.59 g (nh4)3po4