Answer:
Option C 16.36% is correct.
Explanation:
We can find the growth using the following growth formula:
g = (Earning per share today / Earning per share n years ago)^(1/5) - 1
EPS of this year is $3.2 per share and 5 ago was $1.5 per share.
So by putting values we have:
g = (3.2 / 1.5) ^(1/5) - 1 = 16.36%
The right option is C.
Answer:
A. Dr. Office Supplies, $80; Dr. Merchandise inventory, $160; Dr. Miscellaneous expenses, $20; Dr. Cash over and short, $8; Cr. Petty cash, $268.
Explanation:
$80 for office supplies, $160 for merchandise inventory, and $20 for miscellaneous expenses are all expense accounts which need to be debited for settlement. Cash Shortage account is debited by $8 to record the cash shortage effect. The total of all these account will be credited in cash account.
C. 85,000 of the insurance is 100,000 for a bodily injury
Answer:
Question 1
B. $41,910
Question 2
C. Debit to interest receivable for $90
Explanation:
Question 1
Calculation for the adjusted cash balance
Using this formula
Adjusted cash balance = Cash balance per books +Deposits in transit - Outstanding checks
Let plug in the formula
Adjusted cash balance= $43,860+$16,800-$18,750
Adjusted cash balance= $41,910
Therefore Adjusted cash balance is $41,910
Question 2
Based on the information given The Appropriate journal entry to record accrued interest at the end of its fiscal year on December 31, 2019 will include a:
Debit to interest receivable for $90 which is calculated as:
Interest receivable=[(6%*$18,000*90days/360)/3]
Interest receivable=$270/3
Interest receivable=$90
Answer:
Standard deviation = 47.69% (Approx)
Explanation:
Given:
Portfolio of Apple stock w1 = 25% = 0.25
Portfolio of Tesla stock w2 = 75% = 0.75
Standard deviation return Apple σ1 = 35% = 0.35
Standard deviation return Tesla σ2 = 60% = 0.60
Correlation coefficient ρ12 = 0.22
Find:
Standard deviation
Computation:
Standard deviation = √w1²σ1² + w2²σ2² + 2w1σ1w2σ2ρ12
Standard deviation = 0.4769
Standard deviation = 47.69% (Approx)