As the normal distribution is symmetric the mean is (36 +
42) / 2 = 39
p(X < 42) = 1 - 0.063 = 0.937
From tables Φ (1.53) = 0.9370
From this time:
42 is 1.53 standard deviations above the mean
42 = 39 + 1.53s
1.53s = 3
Standard deviation is = 1.96
Answer:
Step-by-step explanation:
erasers=e
pencils=p
3e+5p=7.55 ...(1)
6e+12p=17.40
divide by 2
3e+6p=8.70 ...(2)
(2)-(1) gives
p=8.70-7.55=1.15
from (1)
3e+5(1.15)=7.55
3e+5.75=7.55
3e=7.55-5.75
3e=1.80
e=1.80/3=0.60
cost of 1 eraser=$0.60
cost of 1 pencil =$1.15
Answer:
Step-by-step explanation:
Where are the choices?
m and f are the cups of milk and flour, respectively.
m = ¼f + 1
In your problem:
p = 18.3% = 0.183
n = 130
The standard error can be calculated by the formula:
SE = √[p · (1 - p) / n]
= √[0.183 · (1 - 0.183) / 130]
= 0.0339
The standard error of the proportion is 0.034.