Answer: This is what Khan Academy said the answer was
Answer:
It will take Lin an hour and 25 minutes at her constant speed, and it will take Jada at her constant speed an hour and 30 minutes.
SO, Lin will arrive at 4:25
and Jada will arrive at 4:30
There is a 5 minute difference in time.
Step-by-step explanation:
From the facts given, Lin can walk 13 miles in 5 hours which when you divide means she can walk 2.6 mph (miles per hour), and Jada can walk 2.5 mph.
To get these answers you divide the current speeds into the total distance
For example, in Lin's case...
3.25 (The 3 and 1/4 mile converted to decimal form)
2.6 (Lin's Average speed per hour)
3.25/2.6=1.25
1.25 (1 hour and 25 minutes)
Answer:
127/12
Step-by-step explanation:
4 × 2 + 12x = 135
(1. Simplify 4 x 2 to 8.
8 + 12x = 135
(2. Subtract 88 from both sides.
12x= 135 - 8
(3. Simplify 135 - 8 to 127
12x = 127
(4. Divide both sides by 12
x= 127/12
Decimal Form: 10.583333
I think this is the awnser, but don't quote me on that
Answer:
Her brother catch her at 11 am + 4hour = 15 p.m
Step-by-step explanation:
Given as ;
Speed of Ariel = 45 mph
She left home at 9 a.m
Her brother speed = 60 mph
Her brother left home at 11 a.m
Now from question So As Ariel speed is 45 mph so, after two hours pass , she ahead 90 m .
As her brother travel as 60 mph ,so he travel at ( 60 - 45 )= 15 mph faster
So, with this speed her brother will catch up her at
= after 4 hour .
Hence her brother catch her at 11 am + 4hour = 15 p.m Answer