His conclusion wouldn't be valid because he didn't apply them on the same day. So, Brand A if applied first would be ahead of brand B which was applied 5 days later. Hope this helped!
Answer:
194119
Step-by-step explanation:
well, just plug in your number!
y = 1.55*54000 + 110419
The stereo system costs $256.
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of the stereo system = $320.
The discount Zenaida received = 20%.
To Find:
Cost of the stereo system after the discount=?
Solution:
Step1: Finding the discount amount:
Discount percentage =20
Discount amount = original cost × discount percent
Substituting the values,





Step 2: Removing the discounted amount from the original price
Final cost of the stereo system =original cost of the stereo system –discount amount
Substituting the values we get,
Final cost=320-64
Final cost=256
Result:
Thus the cost of the stereo system after discount is $256
Bvgdgmhmgjm,jh,,,,,,,,,,,,,,,,,