Answer:
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Explanation:
given data
total cost = $9,000
consists = 600 units
overhead apply = $3,000
overhead rate = 75% of direct labor
solution
we get here Direct Labor that is
Direct Labor = 
Direct Labor = $4000
and we apply here Total Cost that is
Total Cost = direct material + overhead + Direct Labor ..........1
put here value
$9,000 = direct material + $3,000 + $4,000
solve it we get
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Answer:
for interest rates equal to or lower than 200%, the firms will use trigger strategies to support the collusive level of advertising
Explanation:
Using the below expression to determine the range of interest rates could these firms use trigger strategies to support the collusive level of advertising; we have:

where;



Then :
= 
= 

%
Thus; for interest rates equal to or lower than 200%, the firms will use trigger strategies to support the collusive level of advertising
Prior to the studies of Hawthorne, it has been studied that
the managers had pay little attention of the role in human behavior when it
comes to making decisions because they are likely focus more about their line
of work and the progress rather than having to use their own behavior as a
human and whether which are acceptable and not.
Answer:
The correct answer is letter "B": Clients can compare information from different institutions to make informed decisions.
Explanation:
The government puts special emphasis on regulating institutions' disclosures so that core information on benefits and responsibilities are provided to customers before they enter into a contract. By this, clients will be generally aware of what they are engaging in. Besides, they can compare information among different organizations so they can eventually choose the most convenient according to their needs.