Where are the graphs? And the solutions are the 2 points that intersect with the x-axis I don’t know if that’s the correct equation but i only got 1 solution once i put the equation into Desmos
Answer:
The margin of error for a 95% confidence interval estimate for the population mean using the Student's t-distribution is of 6.22 ounces.
Step-by-step explanation:
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 23 - 1 = 22
95% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 22 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
. So we have T = 2.0739
The margin of error is:
M = T*s
In which s is the standard deviation of the sample.
In this question:
s = 3.
Then
M = 2.0739*3 = 6.22
The margin of error for a 95% confidence interval estimate for the population mean using the Student's t-distribution is of 6.22 ounces.
Answer: 
Step-by-step explanation:
This problem can be solved by the <u>Rule of Three</u>, which is a mathematical rule to find out an amount that is with another quantity given in the same relation as other two also known.
In this case, the 25 ounce drink represents the
. So, if Mark drinks 5 ounces, this means he has 20 ounces left and we have to find the percent this represents:
-------
-------- 

This is the percent of the drink Mark has left
Answer:
6; 9; 12
Step-by-step explanation:
It's possible because they cut cakes into different no. of slices
Luke: 2/3 of the cake are 4 slices
Entire cake 4/(2/3) = 4×3/2 = 6 slices
Kira: 2/3 of the cake are 6 slices
Entire cake 6/(2/3) = 6×3/2 = 9 slices
Ali: 2/3 of the cake are 8 slices
Entire cake 8/(2/3) = 8×3/2 = 12 slices
So to put this in terms, we are going to have the cost of the equipment is equal to, a fixed rate + (a daily rate * the amount of days the equipment is rented). Without the fixed rate and daily rate, it is difficult to create an equation, but it will look something like this:
y=w+mx
y=how much it costs to rent the gym equipment
w=the fixed rate
m=the daily rate
x=the amount of days the equipment is rented.