answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lemur [1.5K]
2 years ago
9

Broccoli costs $1.50 per pound at a store. How much money does 32 ounces of broccoli cost?

Mathematics
2 answers:
larisa [96]2 years ago
8 0
There are 16 ounces in a pound.
16+16 = 32.
So 32 ounces is 2 pounds for a total $3.00.
Hope it helps!
vitfil [10]2 years ago
6 0

Answer:-Cost of 32 ounces of broccoli= $


Explanation:-

We know that 1 ounce=\frac{1}{16}\text{ pound}

\Rightarrow32\text{ ounces}=32\times\frac{1}{16}\text{ pound}=2\text{ pounds}

Given:-  Cost of 1 pound of broccoli = $1.50

⇒Cost of 32 ounces of broccoli= Cost of 2 pounds broccoli=2×$1.50 =$3

Therefore, Cost of 32 ounces of broccoli= $3.

You might be interested in
Erika calculated that she would spend $115 on school supplies this year. She actually spent $82.50 on school supplies. What is E
DerKrebs [107]
The equation to find percent error is:
percent error=(experimental-theoretical)/theoretical *100
So, (115-82.5)/82.5=0.393939*100
39.3939%, or 39.94%

Hope this helps!!
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Simplify to create an equivalent expression. 8−4(−x+5)
larisa [96]
First you distribute...
8 + 4x - 20
Then you simplify...
4x - 12
Done
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
60% of the students in Mr. Vick's class have computers at home. If 21 students in his class have computers at home, how many stu
aleksley [76]

Answer:

There are 35 students in his class.

Step-by-step explanation:

1. Create a proportion: 60/100=21/x

2. Cross multiply, or not (I prefer to cross multiply). 60x=2100

3. Solve the equation: x=35.

Answer: There are 35 students in his class, 14 people going in school, 21 student online.

3 0
2 years ago
Olaf needs a total of 3 cups of sugar to make 4 cakes. Write and solve an equation to find the number of cups of sugar he needs
irinina [24]

Answer:

3/4 cup

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Consider the two triangles. Triangles W U V and X Z Y are shown. Angles V U W and Y X Z are congruent. Angles U W V and X Z Y ar
kenny6666 [7]

Answer:

B. Show that the ratios StartFraction U V Over X Y EndFraction and StartFraction W V Over Z Y EndFraction are equivalent, and ∠V ≅ ∠Y.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A juice company produces 8,064 cartons of juice in 21 days. Each day, they produced the same number of cartons and delivered tho
    15·2 answers
  • Consider the polynomial equation x(x-3)(x+6)(x-7)=0
    13·1 answer
  • A white-tailed deer can sprint at speeds up to 30 miles per hour. American bison can run at speeds up to 3,520 feet per minute.
    13·2 answers
  • 5x-27+7x-32+9x-8=180
    6·1 answer
  • the expression $9.99d+$12.99c can be used to find the total cost of d pounds of almonds and c pounds of cashews. how much does i
    9·1 answer
  • At a college, 72% of courses have final exams and 46% of courses require research papers. Suppose that 31% of courses have a res
    11·1 answer
  • To convert a measurement, Pete must move the decimal point to the left 4 places. This is a shortcut for an operation. Which oper
    8·2 answers
  • Carla trabaja en el área de compras de una empresa que tiene 8 sucursales a lo largo de Chile. A pedido de su jefe necesita comp
    5·1 answer
  • In an effort to determine whether any correlation exists between the price of stocks of airlines, an analyst sampled six days of
    5·1 answer
  • A parking meter contains 4 times as many nickels as quarters. The meter contains $4.05 total. Select two equations that would be
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!