Answer:
1.14 products per hour of labor
Step-by-step explanation:
To calculate the daily productivity would be the amount of products per hour of labor.
That is: 400 products / 350 hours of labor, and that is approximately 1.14 products per hour of labor.
Which means that for every hour of labor, 1.14 products are produced in one day, which would be a factor of productivity.
The Law of Sines may be written as
b/sin(B) = c/sin(C)
Multiply each side by sin(B).
b = (c*sin(B))/sin(C)
The correct answer is C.
Answer: C. (c*sin B)/sin C
Answer:
this is geometry?
Step-by-step explanation:
The distance the tip travels is
2π·(40 m) = 80π m
Then its speed is
(80π m)/(10 s) = 8π m/2 ≈ 25.1 m/s