This is just a basic proportion. 5/8 = x/12. So the 5 foot tall women would have a 7.5 foot shadow.
Answer:
chances chances of happening = 0.0119
Step-by-step explanation:
given data
bet = $5
independent fair games = 50
solution
we will think game as the normal distribution
so here mean is will be
mean = 
mean = 25
and standard deviation will be
standard deviation = 
standard deviation = 3.536
so
we have to lose 33 out of 50 time for lose more than $75
so as chance of doing things z score is
z score =
z score = 2.26
so from z table
chances chances of this happening = 0.0119
Answer:
D. d = 
Step-by-step explanation:
Use the distance formula: d = 
The two points are (6, -2) and (3, -9)
Plug the values into the formula:
d = 
Simplify
d = 
d = 
d = 
I hope this helps :))
38,496 rounded to the nearest thousand is 38,000.