Answer:
D. Classifying and indexing web pages for search engines.
Explanation:
An intelligent agent in artificial intelligence is an autonomous entity is set to perform specific foals using "observation" and "consequent actuators".
Intelligent agents can classify and index web pages for search engines, designed to learn and so improve its agency or labor.
Answer:
The correct answer is option (A) $42.00
Explanation:
Solution
Given that:
The established rate is given as = 100,000/40,000
= $2.5 per hour
Thus
The cost of the job is shown is shown below:
The direct material = $5,000
The direct labor = $2400
Then
The manufacturing overheard is = 400 * 2.5 = $1,000
So,
The total cost is = $5,000 + $2400 + $1000 = $8,400
To get our unit cost,
Unit cost = $8400/200 = $42.00
It is important to know that, the number of labor hours used in jobs = Total labor cost/Rate per hour
=2,400/6 = 400 hours
Answer:
The correct answer is <em>d. Canada requires fewer resources than the U.S. to produce a bushel of wheat.</em>
Explanation:
A country (in this case Canada) has a comparative advantage over another country (in this case the United States) to produce a certain product (in this case wheat) if the production costs of that product (wheat) are less than from the other country, regardless of the opportunity cost of producing that other product in that country.
The comparative advantage is based on the fact that the country has developed greater efficiency in the use of resources or that it has greater ease of access to them due to better conditions of nature, greater technological development in the field in question, human capital more specialized in that economic field, etc.
The opportunity cost of producing a product or another in the same country does not affect a deterioration or increase of the comparative advantage developed to produce such a product.
Answer:
D.neither short- nor long term investment
Explanation:
A corporate benefits plan is used as a relevant tool for the company to prepare for business and organize itself more strategically in the market.
For example, an employee benefit plan can offer several additional advantages that justify the company's mission and values of exercising corporate governance that prioritize the well-being of its employees. By offering advantages such as a health plan, the company consequently increases the incentive to work, motivates employees and becomes an attractive strategy for attracting good professionals in the market.