Answer:
True
0.08 km/ 1 min = 1 mi = 1.61 km
answer rounds to 0.05
X^2(x+4) + 5(x + 4)
(x^2 + 5)(x + 4)
Answer:
8.8 cm
Step-by-step explanation:
-We know that the top 20% of the books are oversized.
-We therefore find the z-value of the top 20%:

#We substitute the z value in formula to solve X.

Where
- X is the minimum thickness of the book.
-Given
, the minimum thickness,X can be calculated as follows:

Hence, the minimum thickness of the oversized books is 8.8 cm
.12 (140+15+15+140) =
.12(310)=$37.20
His total variable cost is $37.20