The arrow is at a height of 48 ft after approximately 0.55 seconds and after 5.45 seconds.
<em><u>Explanation</u></em>
The given formula is: 
If the initial velocity is 96 ft/s , that means 
For finding the time the arrow takes to reach a height of 48 ft, we will plug
into the above formula. So......

So, the arrow is at a height of 48 ft after approximately 0.55 seconds and after 5.45 seconds.
Anytime you find an equality that is always true, it means that there are infinitely many solutions.
If you arrive at 12=12, it means that the equations are always equal.
Answer:
-95.78
Step-by-step explanation:
As the researcher decided to make the number of parties attended per week the explanatory variable, this would be variable x in the regression line, and of course, the variable y would be the number of text messages sent per day.
After constructing the linear regression equation, the researcher found that an approximate value
for the actual value of y could be represented by the line
Since this is an approximate value, it is not expected that it coincides with the actual value of y. We define then the residual for each value of x as the difference between the actual value of y and the approximation for the given x.
For the value x = 2 (the student attended 2 parties that week) the actual value of y is 20 (the student sent 20 text messages per day that week).
The approximate value of y would be according to the regression line
Hence, the residual value for x=2 would be
Answer:
28/55
Step-by-step explanation:
The probability of taking a red bead first and a white bead second is:
P(red, white) = (7/11) (4/10)
P(red, white) = 14/55
The probability of taking a white bead first and a red bead second is:
P(white, red) = (4/11) (7/10)
P(white, red) = 14/55
So the probability that one bead of each color is taken is:
P = P(red, white) or P(white, red)
P = 14/55 + 14/55
P = 28/55