Given:
standard deviation = 4.3%
sample size = 15
mean = 26.4%
error = σ/√n
error = 4.3% / √15
error = 4.3% / 3.873
error = 0.0111
0.0111 x 100% = 1.11%
Answer: 7 over 24 I think so! Sorry I didn’t reduce
Step-by-step explanation:
To arrive at the answer, I graphed the piecewise function using a graphing calculator, then evaluated it at x=38 and x=52. I drew a line at y=445 and found the point of intersection on the graph.
a) The difference between earnings for 52 hours ($580) and earnings for 38 hours ($380) is
$200.
b) An employee must work
43 hours to earn $445.
Step-by-step explanation:
