We can find the number of ways by multiplying the amount
of possibility each store can have.
For store 1, it can be placed on 16 sites. Store 2 can be
placed on 15 sites (since store 1 is already on site 1). Store 3 can be placed
on 14 sites and so on until store 5 which has 12 sites.
Therefore the number of ways is:
C = 16 * 15 * 14 * 13 * 12
<span>C = 524,160 possibilities</span>
Answer:
(a) $1,200
(b) $330
Explanation:
(a)
- The advance payment was issued in 2018, however the items throughout 2018 were not shipped.
- The products were distributed throughout 2019 as well as the transaction for accounting information requirements was announced throughout 2019.
Therefore, in 2019, $1200 would include gross revenue
(b)
<u>Service contract for 6 months will be:</u>
Drake would include gross income throughout 2019 of
($)and gross income throughout 2020 of $120. In October year 2019, because a corporation offered a 6-month contract, total sales in 2019 represented just a 3-month service agreement.
<u>Service contract for 36 months will be:</u>
- Throughout 2019 gross sales, Drake would include
.The residual balance would not have been all conducted until the close including its tax year of collection since the contract became sold through 36 month. - The residual amount of
is thus used throughout gross sales for 2020.
Consequently,
⇒ Cumulative gross income used throughout 2019 = total earnings of 6 months service agreement + gross income of 36 months service agreement
⇒ 
⇒
($)
Answer:
(a) $15
(b) $35
(c) 4
(d) $80
Explanation:
Given that,
Initial deposit = $20 bill
Required reserve ratio = 25%
(a) Money lend out by bank is as follows:
= Amount of deposit - Reserve requirement
= $20 - ($20 × 0.25)
= $20 - $5
= $15
(b) Money in the economy changed:
= Initial deposit + Amount of money lend out by bank
= $20 + $15
= $35
(c) Money multiplier:
= 1/ Required reserve ratio
= 1/ 0.25
= 4
(d) Money will eventually be created by the banking system:
= Change in deposits × Money multiplier
= $20 × 4
= $80
Answer:
Decrease by $1
Explanation:
Given:
Old data:
Q0 = 2,000 units
P0 = $20
Total revenue before change = 2,000 x $20 = $40,000
After change in Price.
Q1 = 2,100 units
P1 = $19
Total revenue After change = 2,100 x $19 = $39,900
Computation of Marginal Revenue:
Marginal Revenue = (P1 - P0) / (Q1 - Q0)
= ($39,900 - $40,000) / (2,100 - 2,000)
= -100 / 100
= $(-1)
Marginal revenue will decrease by $1