Answer: 16.2%
Step-by-step explanation:
You can find the cost of equity using the Capital Asset Pricing Model (CAPM).
Cost of equity = Risk free rate + Beta * (Expected return on market - Risk free rate)
= 6% + 1.2 * (14.50 - 6%)
= 6% + 10.2%
= 16.2%
Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
X: number of absences per tutorial per student over the past 5 years(percentage)
X≈N(μ;σ²)
You have to construct a 90% to estimate the population mean of the percentage of absences per tutorial of the students over the past 5 years.
The formula for the CI is:
X[bar] ±
* 
⇒ The population standard deviation is unknown and since the distribution is approximate, I'll use the estimation of the standard deviation in place of the population parameter.
Number of Absences 13.9 16.4 12.3 13.2 8.4 4.4 10.3 8.8 4.8 10.9 15.9 9.7 4.5 11.5 5.7 10.8 9.7 8.2 10.3 12.2 10.6 16.2 15.2 1.7 11.7 11.9 10.0 12.4
X[bar]= 10.41
S= 3.71

[10.41±1.645*
]
[9.26; 11.56]
Using a confidence level of 90% you'd expect that the interval [9.26; 11.56]% contains the value of the population mean of the percentage of absences per tutorial of the students over the past 5 years.
I hope this helps!
Assuming it is a rectangular room it would be a perimeter of 151ft.
And the area would be 2844ft
Hope this helps!
Yes. The original price of the dozen added to the price of berries (.5) multiplied by the amount(b) is the same equational representation to the right of the equal sign.
<span>88 stamps -------------------- > $15.56
A------------------------------>number of </span>stamps ------------ ><span>25 cent
B----------------------------- > </span>number of stamps ------------ >2 cent
A+B=88------------------ > A=88-B
0.25A+.02B=15.56
resolving
0.25(88-B)+0.02B=15.56
22-0.25B+0.02B=15.56
-0.23B=-6.44----------------------- > B=28 stamps of 2 cent
A=88-B-- >88-28=60------------- > A=60 stamps of 25 cent