Given:
Original price = 20
reduces selling price by 25% every month it's not sold.
First markdown month:
20 * (100%-25%) = 20 * 75% = 15
Second markdown month
15 * 75% = 11.25
Macy, employee gets a 50% discount off the current price.
11.25 * 50% = 5.625
11.25 - 5.625 = 5.625 or 5.63
The pre-tax price of the shirt for Macy will be $5.63
Answer: 478 1/2
Step-by-step explanation: 3 ft 3 7/8 in. is 39 7/8 in. 39x12=468. 7/8x12=84/8 or 10 1/2. 468+10 1/2=478 1/2.
The rejection region is give by

where the test statistics is given by

i.e.

Thus,

Using the statistical table, the level of the test is 0.04.