Answer:
The critical t values are -1.746 and 1.746.
Step-by-step explanation:
Given information:
The weight of a USB flash drive is 30 grams and is normally distributed.
Population mean = 30
Sample size = 17
Sample mean= 31.9
Standard deviation = 1.8
Significance level, α=0.10
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
It is a two tailed test.
The t-critical values for a two-tailed test, for a significance level of α=0.1 are -1.746 and 1.746.
Therefore the critical t values are -1.746 and 1.746.
X = kpm/y where k is a constant
x=2,y=4,p=0.5, m=2 so:-
2 = k*0.5*2 / 4
2 = 0.25k
k = 2/0.25 = 8
required equation is x = 8pm/y
Answer:
40%
Step-by-step explanation:
From the given statements:
The probability that it rains on Saturday is 25%.
P(Sunday)=25%=0.25
Given that it rains on Saturday, the probability that it rains on Sunday is 50%.
P(Sunday|Saturday)=50%=0.5
Given that it does not rain on Saturday, the probability that it rains on Sunday is 25%.
P(Sunday|No Rain on Saturday)=25%=0.25
We are to determine the probability that it rained on Saturday given that it rained on Sunday, P(Saturday|Sunday).
P(No rain on Saturday)=1-P(Saturday)=1-0.25=0.75
Using Bayes Theorem for conditional probability:
P(Saturday|Sunday)=
=
=0.4
There is a 40% probability that it rained on Saturday given that it rains on Sunday.