<span>It will cost $3,000 to acquire a small ice cream cart. cart sales are expected to be $1,400 a year for three years. after the three years, the cart is expected to be worthless as that is the expected remaining life of the cooling system. what is the payback period of the ice cream cart?
a. .83 years
b. 1.14 years
c. 1.83 years
d. 2.14 years
e. 2.83 years
</span>
the answer is E.
<u>Answer:</u>
<em>It chooses (D) Direct investment exporting strategy</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>
Countries in a few decades have made significant forward jumps towards a comprehensive domain, which has contributed incredibly to making worldwide business dealings free from restrictions. In the overall marvel of Globalization, outside direct speculation (FDI) is quickly turning into a significant factor in the commercial development of firms and nations.
For any firm to create and develop it needs to extend its exercises all around, and to accomplish that target; there are diverse market section modes accessible to the firm going from FDI.
Answer:
$330,846
Explanation:
The computation of the the revised break even point in dollars is shown below:
= (Fixed cost ) ÷ (Profit volume ratio)
where,
Fixed cost = $163,200 + $8,840
= $
172,040
And the profit volume ratio would be
= (Contribution margin) ÷ (Sales) × 100
where Contribution margin equal to
= Selling price per unit - variable cost per unit
= $70 - $28 + $5.60
= $36.4
So, the profit volume ratio is
= ($36.40) ÷ ($70)
= 52%
So, the revised break point in dollars is
= ($172,040) ÷ (52%)
= $330,846
Darby's correct response is $0.045 per share.
Because we can calculate earnings per share by taking net income after taxes and then dividing it by the total number of common shares that are issued.
Income after taxes = <span>$2,000,000
shares = $44,000,000
Earnings per share = $2,000,000 / $44,000,000
=$2/$44
=$0.045</span>
Answer:
$20,000
Explanation:
According to the given situation, the computation of stockholder equity is shown below:-
Stockholder equity = Service in cash + Sent bills
= $15,500 + $4,500
= $20,000
Therefore for computing the stockholder equity we simply applied the above formula so that the correct value could come
Hence, the stockholder equity is $20,000