Answer:
c. Common Stock $50,000 and Paid-in Capital in Excess of Par Value $20,000.
Explanation:
The journal entry is shown below:
Cash $70,000 (5,000 shares × $14)
To Common stock $50,000 (5,000 shares × $10)
To Additional Paid in capital in excess of par value - Common stock $20,000 (5,000 shares × $4)
(Being the issuance of the common stock is recorded)
For recording this we debited the cash as it increased assets and at the same time it also increased the overall stockholder equity so common stock and the additional paid in capital for common stock is credited
B we did this at school it’s not hard nor easy
Answer:
A transformation T: (x, y) (x + 3, y + 1). For the ordered pair (4, 3), enter its preimage point.
(-1, 2)
(1, 2)
(7, 4)
Explanation:
A transformation T: (x, y) (x + 3, y + 1). For the ordered pair (4, 3), enter its preimage point.
(-1, 2)
(1, 2)
(7, 4)
Answer:
D. Re-order point = 26 days
Explanation:
Given,
Annual Demand, D = 2,080 units
Number of working days = 320 days
Lead time = 4 days
We know,
Re-order point = (Annual demand/Number of working days)*Lead Time
Re-order point = (Annual demand/Number of working days)*Lead Time
Re-order point = (2,080/320)*4
Re-order point = (6.5*4)
Re-order point = 26 days
Therefore, the answer choice is D.
As there is no maximum and average lead time and no replenishment stock, I exclude the safety stock from the re-order point calculation.